Vasaros skaitymą jungė gamta ir teatras

2014 10 08

resized-vasaros 2014

Ar lis lietus, / Ar saulė bus. / Mums tik juokai, / Nes mes – vaikai./

Šis linksmas Šniukštų bibliotekos projekto dalyvių sukurtas ketureilis tikina, kad pasibaigusi kasmetinė visą vasarą Zarasų rajono bibliotekose trukusi edukacinė literatūros sklaidos programa „Vasarą skaitome kitaip 2“ buvo nuotaikinga ir įvairi.

Netradicines nuotaikų pasakas Dusetų vaikams sekė vaikų knygų rašytoja ir iliustratorė Ula Šimulynaitė, netradicinėje erdvėje –Antalieptės bažnyčioje – kalbėjo ir poeziją išdainavo aktorius Gediminas Storpirštis, su Zarasų vaikais per muzikos, pasisveikinimų, talentų, pasakų stoteles keliavo aktorius muzikantas Vaidas Lengvinas, improvizuoti ir kurti fantastinį pasaulį kvietė fantastinių knygų vaikams rašytoja Neringa Vaitkutė.

O visą vasarą su vaikais skaitė, kūrė, improvizavo Zarasų viešosios bibliotekos ir padalinių bibliotekininkės.

Pasiūlėme mainytis knygomis Vasaros kurortinio sezono atidarymo dieną ,,Lauko bibliotekos“ metu buvo pristatytos dvi mažosios lauko bibliotekėlės. Visą vasarą populiarintos, kviečiant gyventojus, ypač vaikus, mainytis jiems nebereikalingomis, bet vertę turinčiomis knygomis. Džiugina, kad vasarai įpusėjus, mainai suintensyvėjo, gyventojai vis drąsiau praverdavo bibliotekėlių dureles, ir svarbiausia, ne tik paimdavo, bet ir įdėdavo knygų.

Skaitėme kitaip
Per vasarą Zarasų viešojoje bibliotekoje ir 15-oje padalinių vyko 107 kūrybiniai ir teminio skaitymo užsiėmimai. 359 programos dalyviai skaitė apie šiuolaikinių pasakų gyvastį ir senųjų pasakėčių išmintį, kūrė vaikų madas, draugavo su gamta, todėl dalis kūrybinės veiklos vyko ne bibliotekose. Vaikų laukė naujos knygos apie gamtą, gėles ir mados pasakas, ant stalų – lėlių teatro, lėlių ir kojinių stalo žaidimai, priemonės kūrybiniams užsiėmimams.

Programos dalyviai veiklose ir renginiuose dalyvavo 1482 kartus, t. y. po 4 kartus, ir perskaitė 2148 knygas. Kūrybinių užsiėmimų metu vaikai sukūrė 686 darbelius, o bibliotekose nuolat vykdavo jų parodėlės. Džiugu, kad dalyviai per vasarą perskaitė vidutiniškai po 6 knygas.

Zarasų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje užsiėmimai buvo glaudžiai susiję su Kristijonu Donelaičiu. Vaikai kalbėjo apie jo gyvenimą ir kūrybą, skaitė straipsnius, žiūrėjo vaizdinę medžiagą ir pademonstravo puikias žinias viktorinoje „Metai - mano vaizduotėje“. Dusetų K. Būgos bibliotekoje mažieji lankytojai buvo supažindinti su paroda „2014-ieji K. Donelaičio metai“ ir tyrinėjo žymiąsias Donelaičio pasakėčias: „Lapės ir gandro čėsnis“, „Rudikis jomarkininks“, „Šuo Didgalvis“. Antalieptės bibliotekoje vaikus viliojo pasakos, kurios sukelia liūdesį, jaudulį, užuojautą, iškelia klausimų, bet visados baigiasi laimingai. Vaikai perskaitė daug pasakų, prisiminė labai seniai skaitytas ir lentynose pamirštas knygeles. Po skaitymų kurdavo paveikslėlius pasakoms.

Eime į gamtą
Šią vasarą bibliotekininkai daug dėmesio skyrė gamtos tausojimo temai. Magučių bibliotekos užsiėmimų dalyviai pasakojo, kaip jie rūšiuoja atliekas. Užsiėmime „Kelionė po vaistažolių pasaulį“ ikimokyklinukai ir pradinių klasių moksleiviai po vaistažolių pasaulį keliavo įvairių knygelių ir žurnalų puslapiais. Dalyviai susipažino su nauja knyga „Gamtos dovanos“, kurios autorius Anykščių savivaldybės meras Sigutis Obelevičius. Programos dalyviai lankėsi tinklaraštyje http://ekologija.blogas.lt ir žaidė žaidimą „Rūšiuok“.

Salako bibliotekininkai organizavo edukacinių pamokėlių ciklą pagal S. Paltanavičiaus knygą „Eime į gamtą“. Pirmąją pažintį pradėję nuo pažinties su vorais, dalyviai sužinojo, kiek daug keistame vorų pasaulyje slypi paslapčių. Daug diskusijų sukėlė prietaras „Ar voras tikrai neša laimę“? Laimėjo vaikų optimizmas. Kituose edukaciniuose užsiėmimuose vaikai skaitė apie darbščiųjų bitučių gyvenimą, nuo pavasario iki rudens pievose plazdančius drugius. Iš spalvoto popieriaus dalyviai karpė ir spalvino bitutes, drugelius, kūrė vasaros gėlių vainiką.

Mados ir teatro magija
Magučių bibliotekos skaitytojos, programos dalyvės, skaitė žurnalus „Luka“, „Naminukas“ ir sužinojo apie jų bendraamžių kuriamus aksesuarus, susipažino su dainininkių, aktorių aprangos stiliumi. Pačios pabandė kurti papuošalus. Mergaitės kvilingo technika kūrė pakabukus, papje-maše būdu kūrė Batuoto katino kaukes. Dusetų K. Būgos bibliotekoje vasarą atgimė literatūros-lėlių teatras. Vaikučiai kūrė lėlytes iš įvairių skiautelių, kojinių ir kitų medžiagų. Vyresniems sekėsi neblogai, o mažesnieji žaidė su jau pasiūtomis lėlėmis, improvizuodami įvairius siužetus. Antazavės bibliotekos programos dalyviai kūrė apyrankes. Vartydami istorines knygas, vaikai susipažino, kaip atrodė senovės lietuvių apyrankės, sužinojo, kokios medžiagos naudojamos apyrankių gamybai. Imbrado, Antalieptės, Avilių bibliotekose projekto dalyviai skaitė ir vaidino pasakėles. Imbrado bibliotekoje nuotaikingai rovė ropę, o aviliškiai improvizavo apleistose mokyklos klasėse ir palėpėse ieškodami vaiduoklių.

Literatūros ir menų simbiozė
Dusetų bibliotekos vaikams kūrybines dirbtuves organizavusios rašytojos Ulos Šimulynaitės knygos “Privatus Vaiduoklis negyvenamoje saloje” ir “Kaip kengūra bazilikus augino” su interaktyviomis iliustracijomis kūrybiškos ir nenuobodžios, jos bylote byloja apie autorės išradingumą, šmaikštumą, fantazijos galią. Vaikai ne tik klausėsi nuostabių istorijų, bet plušėjo, sugulę net ant bibliotekos grindų, stengdamiesi kuo gražiau ir netikėčiau perteikti nuotaikas. Gražią rugpjūčio popietę Antalieptės bažnyčioje, kuri savo vėsa gaivino kiekvieną joje apsilankiusį, vyko dainuojamosios poezijos renginys, kurį sukūrė aktorius, dainuojamosios poezijos atlikėjas Gediminas Storpirštis. Suskambus pirmiems gitaros akordams visi it pakylėti klausėsi nuostabios muzikos ir poezijos, kuri suviliojo ne tik vietinius, bet ir poilsiauti pas senelius atvykusius vaikus. Fantastinių knygų vaikams trilogijos „Vaivorykščių arka“ rašytoja Neringa Vaitkutė zarasiškiams vaikams prisipažino, kad rekordiškai daug skaito, maždaug po keturias knygas per savaitę. Savo norą skaityti ji paaiškino poreikiu nuolat turtinti žodyną, - tai būtina ne tik jai kaip rašytojai, bet ir kaip pedagogei, biologijos mokytojai, ir linkėjo taip godžiai išmokti skaityti ir vaikams. Aktorius muzikantas Vaidas Lengvinas muzikos ir pasakų traukinuką vairavo per užduočių stoteles, vis klausdamas vaikų: kokia didžiausia ir ilgiausia upė, koks miestas yra Lietuvos sostinė, koks miestas buvo Lietuvos sostinė, kiek Lietuva turėjusi prezidentų, kada išleista pirma lietuviška knyga, kada ir kas ją parašė? Privažiavę šokių stotelę, vaikai smagiai trypsėjo pagal kompanijos sutvirtinimo dainelę. Talentų stotelėje vaikai šoko baletą, pramoginius šokius, improvizavo pagal muziką.

Improvizuoti padėjo ir savanoriai
Zarasiečiams vaikams užsiėmimų metu noriai talkino savanoriai Martin ir Evgenia, o Antalieptės bibliotekoje – Mariam ir Laura iš Armėnijos bei Lee iš Airijos.

Programą iš dalies rėmė Kultūros rėmimo fondas. Laukite tęsinio!

Parengė Jolanta LEMENTAUSKIENĖ,
Zarasų viešosios bibliotekos pavaduotoja

GALERIJA