Vilniaus krašto legendos ir ne vien tik jos

2016 09 21

Besibaigiant edukacinei vasaros skaitymo skatinimo programai „Vasarą skaitome kitaip 4", į Zarasų viešąją biblioteką susitikti su jaunaisiais skaitytojais atvyko menininkė, knygų autorė ir iliustruotoja Ula Šimulynaitė.

Ji Zarasuose vieši jau ne pirmą kartą. Dar pernai ji yra moksleiviams rengusi „Nuotaikų kūrimo dirbtuves" bibliotekoje, o šiais metais atvyko su edukacine programa apie legendas. Autorė yra išleidusi naują komiksų knygą „Vilniaus krašto legendos". Su ja susipažinti panoro „Santarvės" mokyklos moksleiviai.

Renginio dalyviai projektoriaus pagalba peržiūrėjo dviejų legendų iliustracijas apie senovėje gyvenusio mago Tvardausko nuotykius. Išraiškingus piešinius papildo lakoniški tekstai. Juose pasakojamos istorijos apie parduotą velniui sielą, Mėnulyje įžvelgiamą žmogaus veidą ir iškviestą karalienės Barboros vėlę. Autorė primygtinai neperša savo nuomonės, pateikia ir alternatyvius legendos siužeto paaiškinimus. Iliustracijose vaikai atpažino daugelį nupieštų Vilniaus senamiesčio gatvelių. Autorė pasakojo, kad senojo Vilniaus vaizdų autentikai pasiekti naudojosi Valdovų rūmuose esančiais istorinių pastatų maketais, senomis graviūromis.

Ne vien mūsų sostinė garsi legendomis ir padavimais. Zarasų krašto piliakalniai, upės, ežerai, akmenys taip pat dažnai minimi tautosakoje. Vieną legendą apie kalvotosios sėlių žemės atsiradimą Ula suskaidė dalimis ir užrašė ant atskirų lapelių, kuriuos išdalino moksleivių grupėms.Vaikai skaitė tekstus ir piešė. Kai piešinių buvo sukurta per penkiasdešimt, dailininkė su vertinimo komisija rinko pačius meniškiausius darbelius, aptarė juos. Besididžiuojantiems piešinių autoriamas: Donatui, Styvenui, Vadimui, Mantui, Kamilei, Normantui ir kitiems buvo įteikti atminimo ženkliukai su Ulos knygų personažų atvaizdais.

Beje, atidžiai besiklausiusiems buvo atskleista mažytė paslaptis - populiariausias Ulos Šimulynaitės herojus (Privatus Vaiduoklis) keliauja per visas autorės knygas; atidus stebėtojas ras jį pasislėpusį net ir naujausioje istorinių komiksų knygoje „Vilniaus krašto legendos". Be to šios knygos aplanko vidinėje pusėje nupieštas žaidimas – pasivaikščiojimas po Vilnių su knygos veikėjais.

Dailininkė jau yra aplankiusi Birštoną, Druskininkus, daugelį Žemaitijos miestų, kur bendravo su moksleiviais, vaikų darželių auklėtiniais. Jos laukia smalsūs jaunieji skaitytojai, besidomintys juokingais, baisias ar patraukliais, tačiau visada šelmiškais, labai spalvingais bei išraiškingais knygų herojais.

Programą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Vaikų literatūros skyriaus vedėja Vidmina Alubeckaitė

GALERIJA