Pažintis su pirmąja fotografine knygų iliustravimo technika

2012 09 24

Rugsėjo 19 d. smalsūs moksleiviai rinkosi į kūrybinius užsiėmimus „Pirmoji fotografinė knygų iliustravimo technika – cianotipija“. Zarasų viešojoje bibliotekoje vykę kūrybiniai užsiėmimai užbaigė edukacinę skaitymo skatinimo ir laisvalaikio  programą vaikams „Vasaros skaitymo metamorfozės V“.

„Šiandien fotografuoti iš tiesų labai paprasta – tereikia skaitmeninio fotoaparato ar mobilaus telefono su kamera. Siekėme sužadinti vaikų atradimo džiaugsmą, primenant kažką iš praeities, sudaryti galimybę be fotoaparato sustabdyti akimirką, supažindinti su pirmąja fotografine knygų iliustravimo technika – cianotipija“, –  pasakojo Jolanta Lementauskienė, Zarasų viešosios bibliotekos direktorės pavaduotoja.

Senųjų fotografijos technologijų entuziastas ir žinovas, Vilniaus dizaino kolegijos dėstytojas Gintas Kavoliūnas supažindino vaikus su cianotipijos meno paslaptimis, naudotomis knygoms iliustruoti. G. Kavoliūnas pasakojo, kad jo vaikystėje nebuvo kompiuterių, tad tekdavo prasimanyti kitokių užsiėmimų – ką nors vis konstruodavo ar remontuodavo. Studijuojant Taikomosios dailės mokykloje prasidėjo Ginto kaip fotografo karjera, mat iš dviejų neveikiančių fotoaparatų sulipdė vieną nepakartojamą savo „langą į pasaulį“. Visą laiką aplinkybės susiklostydavo taip, kad norom nenorom jis susidurdavo su įvairiausiais fotografijos technologijos niuansais, kai paprastai užfiksuota nuotrauka nusidažydavo rudai, o ne vietoje pakabintas laboratorinis žibintas padėjo sužinoti, kas yra „soliarizacija“.

Pasak dėstytojo G. Kavoliūno, cianotipija yra ganėtinai senas, bet šiandien dar gyvas fotografijos spausdinimo procesas. Cianotipija atrasta 1842 m., jos rezultatas – šviesiai arba tamsiai mėlynas atspaudas. Cianotipija įdomi ir tuo, kad šiuo fotografijos būdu dirbo pirmoji fotografė moteris – Ana Atkins. Ji pirmoji išleido nuotraukomis iliustruotą knygą, t. y. naudodama fotogramas sukūrė augalų tematikos knygas. Šiai dienai yra išlikusių apie 17 fotografės sukurtų knygelių su augalų atspaudais ir pavadinimais. Beje, seniausios A. Atkins sukurtos knygos apimtis - daugiau negu 400 puslapių.

Cianotipiją, kaip alternatyvų fotografijos metodą, gali išbandyti kiekvienas namuose, tik reikia iš anksto pasirūpinti priemonėmis.

Moksleivių nuostabai, kūrybiniai užsiėmimai prasidėjo ne bibliotekoje, o gamtoje. Vaikai turėjo pasirinkti įvairių augalų, kuriuos naudos cianotipinio atviruko gamybai. Vėliau bibliotekos patalpose užvirė kūrybos procesas: dėstytojas papasakojo, kokių reagentų reikia, norint pasigaminti specialų mišinį. Pagamintą gelsvai žalsvos spalvos tirpalą reikia užtepti ant akvarelinio popieriaus ir luktelti apie dešimtį minučių, kol išdžius. Vėliau išdėlioti augalus, tikrus negatyvus arba ant kalkinio popieriaus atspausdintą vaizdą, prispausti stiklu ir išnešti į kiemą. Kaip juokavo dėstytojas, leisti piešiniui „pasideginti saulutėje“. Vėliau popierių reikia paskalauti vandenyje. Nuo ultravioletinio spektro piešinys pakeičia spalvą – pamėlynuoja. Be to, pamėlynavęs mišinys nebetirpsta vandenyje. Zonos, gavusios ultravioletinio spektro, patamsėja, po augalais esančios zonos, negavusios šviesos, lieka šviesios. Iš vandens ištrauktą kūrinį reikia nusausinti servetėlėmis, išdžiovinti ir mėgautis gautu rezultatu. Džiugu, kad kiekvieną sykį sunku nuspėti, kokį rezultatą gausi. Visi sukurti atvaizdai yra vieninteliai ir nepakartojami, nes antrą sykį lygiai taip pat nepadėsi augalo ar negatyvo, vienodai neužtepsi tirpalo.

Pertraukėlių metu, kol džiuvo atvirukai, dėstytojas G. Kavoliūnas pasakojo ir rodė fotografijų pavyzdžius, gautus kitais fotografijos kūrimo metodais, kurie buvo naudojami anksčiau, bet vis atgyja ir šiomis dienomis, ieškant kitokių fotografijos išraiškos priemonių, ne tik fotografuojant į skaitmeną.

Projektas, kurį rėmė Kultūros rėmimo fondas ir Zarasų rajono savivaldybė, sudarė palankias sąlygas per įvairius edukacinius užsiėmimus skatinti skaitymą bei plėtoti vaikų kūrybines galias Zarasų viešojoje bibliotekoje ir 16-oje struktūrinių padalinių.


Kassavaitinių kūrybinių užsiėmimų metu buvo skaitomos knygų ištraukos, viktorinomis ir žaidimais prisimintas poetas Maironis, stebima aplinka.  Šiais metais programoje dalyvavo 333 vaikai ir jaunuoliai nuo 3 iki 15 metų. Jie dalyvavo 126 užsiėmimuose. Dalyviai perskaitė 1173 knygas ir sukūrė 627 darbelius, kelis blogus, nuotraukų galerijas. Kiekviena bibliotekos komanda kūrė savo knygas. Vaikai mėgavosi naujomis knygomis, dėlionėmis su rajono vaizdais, stalo žaidimais. Užsiėmimai vyko ne tik bibliotekose: gražiomis dienomis išnaršytos aplinkinės apylinkės, pamiškės, ežerų pakrantės.

Sukurtas linksmas virtualus  veiklos dienoraštis bibliotekos interneto svetainėje http://www.zarasubiblioteka.lt/lt/metamorfozes?limitstart=0.

Programos pabaigą vainikavo gražus akcentas – susitikimas su profesionaliu menininku, fotografu G. Kavoliūnu.

Inga Cibulskienė,
Zarasų viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene
Nuotraukos autorės

GALERIJA