Biblioteka, muzika ir skaitymai, netelpantys į jokius rėmus

2013 10 22

Dainų žodžiai – SKAITYMAS, elektroninė muzika – IT, muzikinės interpretacijos – KŪRYBA. Bibliotekos skaitykloje šokantis jaunimas dar kartą įrodė, kad šiandien kone viskas susiliejo ir jau nieko nebegalima talpinti į griežtas formas: nei muzikos, nei skaitymo, nei bibliotekos.

Zarasų viešojoje bibliotekoje elektroninės muzikos duetas „Golden Parazyth“ savo koncertu apibendrino net 18 mėnesių trukusį skaitymo skatinimo projektą.

Baigiamajame projekto renginyje „Skaitymas – IT – kūryba“ dalyvavo aktyviausi jo dalyviai, Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos ir Daugpilio (Latvija) moksleiviai. Visi jie dar kartą pakviesti skaityti kitaip – skaitant elektronines knygas (117) elektroninėse skaityklėse (jų biblioteka įsigijo net 12), vartant gausią meno albumų (75) ir žinynų (32) kolekciją, žiūrint naujausius DVD filmus (99) ar klausantis pačios įvairiausios muzikos CD (60).

Skaitymo sąvoka šiuo projektu išplėsta iki maksimumo. Tai nėra paprasčiausias žiūrėjimas į juodas raides baltame fone, skaitymas – tai ir kūrybiškas vaizdų skenavimas, interpretavimas, fiksavimas įvairiausiomis technologijomis, tai ir klausymas suvokiant tekstą, ir bandant perteikti jį kitiems savo kūnu ir mimika.

N - 1

Vienas skaitymo kitaip pavyzdžių buvo tądien renginyje viešėjusių Lietuvos ir Latvijos poetų skaitymai. Vaikai ir jaunuoliai buvo pakviesti tapti skaitymo klausymo ekspertais klausantis poezijos kita kalba ir stengiantis pajusti ritmą ir kalbos grožį. Originali Benedikto Januševičiaus ir Liudviko Jakimavičiaus bei Lindos Kilevicos ir Ruslano Sokolovo (Latvija) poezija leido pasitikrinti, ar turime gerą kalbos pajautą (eilės buvo ir išverčiamos).

Vaizdų nu-skaitymo lavinimas taip pat buvo viena iš projekto dalių. To jaunimas mokėsi kūrybinėje trijų dienų stovykloje prieš mažiau nei metus. Padedant profesionaliems lektoriams buvo mokomasi filmuoti, fotografuoti, gautus vaizdus montuoti į logišką pasakojimą, tik vaizdais kurti vienokias ar kitokias reikšmes.

N - 6

Stovyklos dalyvių darbai (net 1241 fotografija) publikuojami internetinėje galerijoje http://www.zarasubiblioteka.lt/lat-lit/lt/ , beveik metus buvo galima už juos balsuoti ir reitinguoti. Renginio metu USB atmintukais kitoms gražioms nuotraukoms saugoti apdovanoti daugiausia lankytojų balsų pelniusių nuotraukų autoriai, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos gimnazistai Justas Milašius, Ina Palionytė, Lina Minkevičiūtė, Karolis Staskevičius, Arnius Guobys ir Dagnė Kolesnikovaitė.

Zarasų viešosios bibliotekos bibliotekininkų komisija taip pat išrinko savo favoritus. Didelio formato nuotraukas drobėse dovanų gavo jų autoriai Dagnė Kolesnikovaitė, Edita Kanapeckaitė, Julius Kukonenko, Lina Minkevičiūtė, Monika Prekel ir Simas Pukenis.

Bene džiugiausia žinia ta, kad stovykloje dalyvavusios tuometės Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos abiturientės, dabar jau studentės Linos Minkevičiūtės susižavėjimas fotografija neišblėso, o bibliotekos trečio aukšto galerijoje eksponuojama jos pirmoji (žinoma, ne paskutinė!) personalinė paroda „300 ežerų ralis“. Lina domisi automobilių sportu, dalyvauja kone kiekvienose automobilių varžybose ir nebijodama sušalti, sušlapti ir išsipurvinti stengiasi įamžinti įspūdingiausius kadrus.

N - 5

Šiemet mūsų apylinkėse vykstant „Autoplius 300 Lakes Rally“ Lina kartu su drauge Anastasija Kiseliova, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos gimnaziste, sumanė savo jėgas išbandyti kaip žurnalistės ir fotoreporterės duetas. Kaip joms sekėsi, galite sužinoti atėję apžiūrėti fotografijų parodos, kurią papildo Anastasijos išrašytos įdomiausios lenktynininkų citatos ir įspūdžiai.

Jei Linai ir kitiems stovyklos dalyviams labiau patinka būti už kadro, tai kitos kūrybinės stovyklos, vykusios Latgalės centrinėje bibliotekoje, dalyviai patys labai mėgsta būti kadre, tai yra, dėmesio centre. Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos auklėtiniai kartu su režisiere Gražina Karlaite visus renginio dalyvius pakvietė į bibliotekos laiptinę, kur suvaidino etiudą „Gyvosios lėlės“ pagal Juozo Erlicko eiles. Toks režisierės sprendimas dar kartą patvirtino, kad šiandien praktiškai nebėra jokių grynų formų: bibliotekos laiptinė gali virsti spektaklio scena, laiptai – vieta žiūrovams. Pasirodymo metu aktoriai ir žiūrovai fiziškai buvo taip arti vienas kito, kad žiūrinčiam iš šalies pagrįstai galėjo kilti klausimų, kur baigiasi tikrovė ir prasideda vaidinimas.

N - 4

O kur baigiasi biblioteka ir prasideda šokių salė? Kur baigiasi tradicinis skaitymas ir prasideda teksto ritmo, rimo ir skambėjimo interpretavimas grojant muzikai? Į šiuos klausimus pabandė atsakyti elektroninės muzikos duetas „Golden Parazyth“.

N - 2

Su muzikantais kalbantis jau po pasirodymo šie šypsojosi, kad patį koncertą galima lyginti su visu bibliotekos vykdytu projektu. Nors ir judindami kūnus į taktą, vaikai ir jaunimas vis dėlto nedrįso nebereikalingomis tapusių kėdžių nustumti į šoną. Tą jie padarė paraginti bibliotekininkų. Nuostabos pilni veidai klausė: ar tikrai galima bibliotekoje šokti? Tikrai taip, nes biblioteka – vieta, kur ne tik saugomos knygos. Tai gyva ir kūrybiška meno, muzikos ir kūrybos oazė!

Virginija PUPEIKYTĖ,
Zarasų viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene

AUTORĖS, Viktoro BABKOVO ir Eglės LEVANDRAVIČIŪTĖS nuotraukos.

Daugiau nuotraukų rasite FOTOGALERIJOJE.

Šis renginys buvo baigiamoji projekto projekto „Skaitymo skatinimas panaudojant informacines technologijas ir kūrybinę veiklą (Zarasai – Daugpilis)“ sudedamoji dalis, kurį finansuoja Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa pagal 2007–2013 m. Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslą ir Zarasų rajono savivaldybė.

lat-lit-baneris

GALERIJA